Süleyman Demirel Üniversitesi
Isparta İli, Akdeniz Bölgesi'nin batı bölümünde ve iç kesiminde yer alır. "Göller Bölgesi"nin merkezi konumundadır. İl, 30°20've 31°33' doğu boylamları ile, 37°18' ve 38°30' kuzey enlemleri arasındadır.

Isparta doğudan Konya'nın Beyşehir, Doğanhisar ve Akşehir ilçeleri; kuzeyden Afyon'un Çay, Şuhut, Dinar ve Dazkırı ilçeleri; batıdan Burdur'un Merkez, Ağlasun ve Bucak ilçeleri; güneyden ise Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile komşudur. İlde Merkez ilçe ile birlikte, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç ve Yenişarbademli olmak üzere 13 ilçe vardı. rMerkez ilçeden sonra gelen en büyük ilçe merkezi Yalvaç'tır. En az nüfuslu ilçe ise Yenişarbademli'dir.

İlin yüksek ve engebeli olan toprakları, kuzeydoğudan ve doğudan Sultan Dağları, Beyşehir Gölü, Göl Dağları'nın güney uzantıları, güneyden Antalya Havzası'nın yüksek kesimleri, batıdan ve güneybatıdan Karakuş Dağları, Söğüt Dağları, Burdur Gölü ile Ağlasun ve Bucak yaylaları gibi doğal sınırlarla kuşatılmıştır. Isparta ili toprakları genelde engebeli bir yapıya sahiptir. Yöredeki, yüksekliği 3000 metreyi bulan dağların yanında, ova ve vadi özelliğindeki düzlükler, değişik büyüklükteki tabii göller İlin doğa yapısını belirlemektedir. İlin rakımı 1.050 m. civarındadır.

Isparta Bir Tarih Kentidir: Pek çok önemli, kültür ve tarih mirasının üzerine kurulmuş kent, tarihi ve kültürel dokusu ile gizemli ve etkileyicidir. Antik çağlardan bu yana Sagalassos, Pisidia gibi antik yerleşimler, geçmişe meraklı üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmektedir.

Isparta Aktif Doğa Sporları Yapılabilecek Bir Kenttir: Spor ve gençlik birbirinden ayrılmaz iki önemli kavramdır. Üniversite Gençliği Isparta’nın elverişli doğası sayesinde aynı kentte farklı farklı sporları yapma şansını yakalayacaktır. Kent, Eğirdir’de yüzmek, yamaç paraşütü yapmak, Antik Kral Yolu’nda yürümek, Yazılı Kanyon’da rafting yapmak için caziptir.

Isparta Coğrafi Konumu ve İklimi ile Avantajlı Bir Kenttir: Güneybatı Anadolu’nun ortasında, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne komşu olan kent, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlere otoyollarla ve hava yoluyla kolay ulaşımın sağlandığı bir konumdadır. Bunaltıcı sıcaktan ve dondurucu soğuktan uzak, ılıman iklimi ile de tercih edilebilir bir kenttir.

Isparta Türkiye’nin ve Dünya’nın Gül Kentidir: Isparta, gül ve ürünlerinin Türkiye’deki ve hatta Dünya’daki en önemli pazarıdır. Isparta, öğrencilere gül ve kozmetik alanında önemli kariyer imkânları sunan bir kenttir.

Isparta Yaşanılabilir Kentler Sıralamasında Hep Ön Sıralarda Yer Alan Bir Kenttir: Isparta, bir tarım ve eğitim kentidir. Bu yönüyle meyve ve sebze gibi temel tüketim maddelerinin üretiminde Ülkemizde başı çekmektedir. Daha az harcama yapılarak daha refah bir yaşam sürebileceğiniz, öğrenciye uygun bir kenttir.

Isparta Ulaşım ve Barınma Problemi Yaşamayacağınız Nadir Üniversite Kentlerinden Biridir.

Yer Bilmileri Mühendisliği Programları, Fen Edebiyat Fakültesi Temel Bilimler Programlarını tercih edenlere 750 TL (12 Ay Boyunca) YÖK Destek Bursu İmkanı

Başlatılan uygulama kapsamında Mühendislik Fakültesinin yer bilimleri alanındaki bölümleri tek çatı altında toplandı. Yer Bilimlerine ilk 9 sırada yerleşen öğrenciler ilk yıl YÖK Destek Bursu almaya hak kazanacaklardır. Birinci sınıfta ortak eğitim alacak öğrenciler, yıl sonunda tercih ve başarı durumları dikkate alınarak bölümlere yerleştirileceklerdir. Birinci yılın sonunda lisans diploması alacağı her bir programa, ilk üç sırada yerleşen öğrenci, “YÖK Destek Bursu” almaya hak kazanacak.

Fen Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere de YÖK Destek Bursu" verilecek.

Ayrıca, öğrenciler, YÖK ve üniversite kriterlerini sağlamak koşulu ile istedikleri herhangi bir bölümde yandal ve çift anadal da yapabilecekler.

Ayrıntılı bilgi ve koşullar için tıklayınız

“İLHAM VEREN ÜNİVERSİTE”

Süleyman Demirel Üniversitesi, tam 28 yıldır durmadan büyüyen ve Türk yükseköğretiminde köklü ve büyük üniversitelerle yarışır hale gelen genç, dinamik ve girişimci bir üniversitedir. Kurulduğu 1992 yılından günümüze gelinceye dek …..

Genç, Dinamik ve Güçlü Kadrosu İle Eğitimde öncü:

SDÜ, bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı ve öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri ile ülkemizin seçkin yükseköğretim kurumlarından biridir. Üniversitenin bugün yaklaşık 37 bin 524 öğrencisi ie birlikte 14 fakültesi, 2 yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı, 4 meslek yüksekokulu, 6 enstitüsü bulunmaktadır. 100’ün üzerindeki öğrenci kulübü, 1908 akademik kadro ile eğitim- öğretim hizmetlerinin sürdürüldüğü SDÜ, gelecek vadeden bir üniversitedir. Bölgesinde sanayileşmede, tarımsal gelişimde ve teknolojik alanlarda bir lider pozisyonu üstlenerek birçok değişikliğe ve yeniliğe imza atmış SDÜ, Türkiye genelinde tercih edilebilir bir üniversitedir.

Sağlık Eğitimi ve Hizmetinde de Öncü Üniversite:

Isparta bugün öğrenci şehri olmasının yanı sıra bir “sağlık kenti” diye de anılıyorsa bunun arkasında Türkiye’nin en modern hastanelerinden biri olarak görülen SDÜ Hastaneleri, SDÜ Tıp Fakültesi ve SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi vardır. SDÜ Hastanesi, SDÜ Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni açılan ek poliklinik binaları, son teknolojiye sahip donanımları ve düzenlemeleriyle birlikte hizmet kapasitesini arttırmış ve bölgesinde olduğu kadar dünyada da sağlık alanında ilgi odağı haline gelmiştir. Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerimiz bu yönüyle nitelikli hekimler yetiştirmektedir.

Tubitak Proje

Uluslararasılaşmayı Hedeflemiş Bir Üniversite:

SDÜ, Erasmus Programı çerçevesinde 22 Avrupa Birliği ülkesinde 171 üniversitesinin farklı bölümleriyle 370 civarında anlaşma yapmıştır. Her yıl Erasmus değişimi çerçevesinde 200’den fazla öğrencimiz yurtdışında eğitime ve staja gitmektedir. Bugüne dek ise 473’e yakın yabancı öğrenci Erasmus ile SDÜ’ye gelmiş, 2447 öğrencimiz de Erasmus kanalıyla yurt dışına çıkmıştır. Ayrıca staj amaçlı olarak 212 öğrencimiz de yurt dışına gönderilmiştir. Süleyman Demirel Üniversite’sinde Erasmus  programı etkin olarak işletilmektedir.

SDÜ’ de 2019 – 2020 eğitim-öğretim yılında yabancı uyruklu öğrenci sayısı da 1206’dır.

Yabancı uyruklu lisansüstü öğrenci sayımız ise 161’dir.

SDÜ, ayrıca ikili anlaşmalarla uluslararası alanda da etkili bir eğitim ve kültür kurumunda okumanın ayrıcalığının yaşanabileceği bir üniversitedir.

Lisansüstü Eğitimde de Öncü:

SDÜ, Türkiye’deki ve dünya üzerindeki diğer üniversitelerle hem işbirliğinin hem de rekabetin kapılarını aralayan bir üniversitedir. Üniversitemiz, değişik coğrafyalarda farklı kültürlerde yaşayan geniş bir kitleye hitap etme yolunu seçerek; Batı Akdeniz sınırlarını aşarak yüzünü dünyaya dönmüştür. SDÜ, kaliteli lisansüstü eğitimi ve öğretimiyle de yurt içi ve dışındaki üniversiteler ile çeşitli kuruluşların araştırma birimlerinde ortak ve disiplinler arası çalışmalar yürütmektedir.

6 enstitü bünyesinde 2763 yüksek lisans, 1302’si doktora olmak üzere 4065 lisansüstü öğrencimiz bulunmaktadır. SDÜ, geniş bir yelpazede lisansüstü çalışmalarda çeşitlilik sağlamış ve çok sayıda bilim dalı ile lisansüstü çalışmalarda zengin içerikli bir üniversite profilindedir.

Lisansüstü alanda da bir araştırma üniversitesi olarak, SDÜ, pek çok saygın ve alanında uzman bilim insanını akademik kadrosunda bulundurmaktan da gurur duymaktadır. Üniversitemizde tam zamanlı öğretim üyelerinin hepsi doktora derecelerini Türkiye’nin, ABD'nin ve Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinden almış ve birçoğu Süleyman Demirel Üniversitesi’ne gelmeden önce bu önemli üniversitelerde öğretim üyeliği yapmıştır. Bu süregelen başarının ardında Süleyman Demirel Üniversitesi’nin güçlü akademik altyapısının hak edilen ünü kadar, SDÜ’ nün ülkenin ve dünyanın değişen şartlarına uyum sağlayabilmiş dinamik karakteri de bulunmaktadır.

İLETİŞİM ADRESLERİ

Süleyman Demirel Üniversitesi, 32260 Çünür/ISPARTA
T: + 90 (246) 211-1000
F: + 90 (246) 237-0431

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, 32260 Çünür/ISPARTA
T: + 90 (246) 211 - 1066
F: + 90 (246) 211 - 1065
E-Mail Adresi: oidb@sdu.edu.tr

Üniversite kenti ISPARTA

Isparta, Üniversitesini el üstünde tutan bir bilim kentidir. SDÜ Isparta’nın mülki ve yerel yöneticileri, işadamları, esnaf temsilcileri ve sivil toplum örgütleri ile birlikte öğrencilerine kariyerlerini geliştirme fırsatı tanırken; kentin geleceği için de çalışma imkanı veren, üniversite öğrencisi ile bütünleşmiş bir kenttir. Isparta’da değişimi ve gelişimi SDÜ öğrencilerinin beğenileri ve fikirleri yönlendirmekte, gençliğin dinamizmi Isparta’yı şekillendirmektedir.

Güvenli Eğitim Kenti ISPARTA

Isparta, eğitim ve sağlık gibi hizmetlerin yürütülmesi ve kalitesi bakımından Türkiye’nin önde gelen illerinden biridir. Isparta, gecekondusu olmayan; barınma olanakları yeterli, ender kentlerden biridir. İl merkezi ve ilçelerinde okuyan gençlerimize huzurlu ve güvenli bir üniversite hayatı sunmaktadır.

Tarih Kenti ISPARTA

Isparta, Pisidia Antiocheia ve Sagalassos gibi önemli antik kentlerin Selçuklu ve Osmanlı kültürünün tarih mirası üstüne kurulmuştur. Bu nedenle Isparta’da yaşamak tarihle ve zengin kültür değerleriyle iç içe yaşamak demektir.

Doğal Güzellikler Kenti ISPARTA

Eğirdir, Beyşehir, Kovada gölleri, milli parklar,kayak ve rafting merkezleri, Yazılı Kanyon,ormanlar, mağaralar, yaylalar, elma, kiraz ve gül bahçeleri, mesire alanları...Bunlarla ve daha fazlasıyla Isparta, Evliya Çelebi’nin “Medine-i müzeyyen” dediği bir doğal güzellikler şehridir.

Coğrafi Konumu ve İklimi ile Avantaj Sunan Kent ISPARTA

Isparta Güneybatı Anadolu’nun ortan noktasında yer alan bir kenttir. Bu anlamda pek çok avantajı bulunan kentimiz, Akdeniz ve Ege Bölgelerinin kesişim noktasında bulunması nedeniyle önemli merkezlere ulaşım kolaylığını sağlamaktadır. Isparta, Ankara, İzmir ve Antalya’ya yeni ve konforlu otoyollarla, büyük şehirlere havayolu ile bağlıdır. Bununla birlikte, Isparta, Akdeniz ve kara iklimlerinin geçiş noktasındaki konumu ile bunaltıcı sıcaktan ve dondurucu soğuktan uzak ılıman iklimi ile de tercih edilebilir bir kenttir.

Türkiye’de Yaşanılabilir Kentler Sıralamasında Hep Ön Sıralarda olan Kent ISPARTA

Yapılan araştırmalarda Türkiye’de yaşanılabilir kentler sıralamasında hep ön sıralarda yer alan Isparta, meyve ve sebze gibi temel tüketim maddelerinin üretiminde önemli bir yere sahip; bu yönüyle daha az harcama ile daha fazla refah seviyesi sunan bir kenttir.

Türkiye ve Dünya’nın Gül Kenti ISPARTA

Gül ve ürünlerinin Türkiye ve hatta dünya ölçeğinde önemli bir pazarını oluşturan Isparta, kozmetik sektöründe de parlayan bir yıldızdır. Bu bağlamda Isparta gençlere ve girişimcilere gül ve kozmetik alanında da önemli kariyer imkanları sunan bir kenttir.

SDÜ Kurumsallaşmasını Tamamlamış Bir Üniversitedir

Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta’daki yükseköğretimle ilgili güçlü bir alt yapının üzerine 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. SDÜ, bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı ve öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri ile ülkemizin seçkin yükseköğretim kurumlarından biridir. Üniversitenin lisans eğitimi veren 19 fakültesi, 4 Yüksekokulu, ön lisans eğitimi veren 21 Meslek Yüksekokulu, lisansüstü eğitim veren 6 Enstitüsü ile 43 Araştırma Uygulama merkezi bulunmaktadır. Üniversite binalarının büyük bir kısmı Isparta’daki merkez kampustedir.

SDÜ Sosyal Atmosferi Güçlü Bir Üniversitedir

Süleyman Demirel Üniversitesi, sosyal atmosferi güçlü, hayat alanı zengin yerleşke yapısıyla, kültürel ve sportif etkinlikleriyle, genç üniversiteler arasında da başı çekmekte ve referans bir üniversite profili çizmektedir. 105 adet öğrenci kulübü, spor salonları, bilgi merkezleri, kütüphanesi gibi sosyal yaşam alanlarının mekânsal büyüklükleri ve işlevleriyle SDÜ, Türkiye’deki büyük ölçekli üniversitelerden biridir.

SDÜ Bölgesinde Lider Bir Üniversitedir

SDÜ, bölgesinde sanayileşme, tarımsal gelişim ve teknolojik alanlarda bir lider pozisyonu üstlenerek, birçok değişikliğe ve yeniliğe imza atmıştır. Modern eğitim imkanları ve güçlü akademik kadrosu ile göller yöresinin gelişimine büyük katkılar sağlamaktadır. 80 bini aşkın öğrencisi, yürütülen araştırmalar, yaratılan uygulama alanları ile SDÜ hem Isparta’nın hem de Göller Bölgesinin lokomotifi konumundadır.

SDÜ Teknokent Oluşturan Bir Üniversitedir

SDÜ, Göller Bölgesi Teknokenti ile üniversite ile sanayinin buluştuğu, araştırma ve geliştirme geleneğine sahip, akademik bilginin ekonomik değere dönüştüğü, ülke ekonomi ve ihracatına olumlu katkılar sağlayan bir bilim yuvası olmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda son yıllarda “Teknokent” oluşumunun en iyi kurumsallaştığı üniversitelerden biri olarak görülmektedir.

SDÜ Fiziki Şartları İle Türkiye Ortalamasının Üstünde Bir Üniversitedir

Şehir Merkezi’ne 8 km’lik mesafesi olan merkez kampusa ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. 10 bin dekarlık arazisi ile merkez kampus, bütün fakülteleri, laboratuarları, atölyeleri, bilgisayar merkezlerini,kütüphaneleri, kültür merkezlerini ve diğer sosyal ve sportif tesisleri kapsayacak ve gelecekte bütün fakülteleri içerisinde barındıracak şekilde projelendirilmiştir. Sahip olduğu bina ve tesislerle SDÜ kişi başına düşen örtülü alan oranı Türkiye ortalamasının üstünde olan bir üniversitedir.

SDÜ Uluslararasılaşmış Bir Üniversitedir

SDÜ’nün önemli bir yanı da Erasmus ve Bologna süreçleri, Üniversitelerarası yapılan işbirliği protokolleri ve disiplinlerarası gerçekleştirilen yurtdışı kaynaklı araştırma projeleri gibi çok çeşitli alanlarda bilimsel atılımlar gerçekleştirmesidir. SDÜ yenilikçi ekseni çerçevesinde yerele hakim, ulusalı iyi bilen ama uluslararası düzeyde de atılımlar yapmış bir üniversite olmayı hedeflerken; öğrenci ve öğretim elemanlarının dünyaya açılabilen bireyler olması için değişim programlarının en yüksek düzeyde kullanıldığı bir üniversitedir. Ayrıca SDÜ Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünya ülkelerinden öğrenci alan uluslararası bir üniversitedir.

SDÜ Proje Odaklı Bir Üniversitedir

Özellikle son yıllarda kazanılan TÜBİTAK, KALKINMA BAKANLIĞI ve Avrupa Birliği Çerçeve Programı Projeleri, Türk Üniversiteleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesinin projeci yönünü de ön plana çıkarmaktadır. Öğrenci ve öğretim üyeleri ile birlikte inovatif düşünebilen, ileri teknolojiyi üreten ve bunun yayılımını sağlayan proje odaklı çalışmaları ile Türk Üniversiteleri arasında üst sıralarda yer alan büyük bir üniversitedir.

SDÜ öğrencilerine akredite olmuş uluslararası dil pasaportu veren bir üniversitedir.

SDÜ, Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programına uygun olarak “Avrupa Dil Portfolyosu”na dayalı eğitim uygulamalarını hayata geçirmiştir. SDÜ’de yabancı dil hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin almış oldukları “Dil Pasaportları” uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Fakülteler ve Yüksekokullar

1) Diş Hekimliği Fakültesi

 • Klinik Diş Hekimliği Bilimleri
 • Temel Diş Hekimliği Bilimleri

2) Su Ürünleri Fakültesi

 • Avlama ve İşleme Teknolojisi
 • Temel Bilimler
 • Yetiştiricilik

3) Eğitim Fakültesi

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
 • İngilizce Öğretmenliği
 • Fen BilgisiÖğretmenliği
 • Sınıf Öğretmenliği
 • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

4) Fen-Edebiyat Fakültesi

 • Arkeoloji *
 • Biyoloji *
 • Coğrafya *
 • Felsefe *
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı
 • Kimya *
 • Matematik *
 • Sosyoloji *
 • Tarih *
 • Türk Dili ve Edebiyatı *
 • Fizik
 • Sanat Tarihi

5) Güzel Sanatlar Fakültesi

 • Resim **
 • Grafik Tasarım **
 • Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık **
 • Sahne Sanatları Oyunculuk **
 • Sahne Sanatları Sahne Tasarımı **
 • Seramik ve Cam Bölümü **
 • Müzik Bilimleri **
 • Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü **
 • Geleneksel Türk Sanatları Tezhip Anasanat Dalı **
 • Eski Çini ve Onarımları **
 • Geleneksel Türk Sanatları Halı-Kilim-Eski Kumaş Desenleri *

6) Hukuk Fakültesi

 • Kamu Hukuku Bölümü
 • Özel Hukuk Bölümü

7) İlahiyat Fakültesi

 • İlahiyat *
 • İlahiyat Arapça Hazırlık *
 • İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü *

8) İletişim Fakültesi

 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü*
 • İlahiyat Arapça Hazırlık *
 • Radyo- Televizyon ve Sinema Bölümü *

9) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • Çalışma Eko. ve End. İlişk. * (Uzaktan Eğitim)
 • Ekonometri *
 • İktisat *
 • İşletme *
 • Kamu Yönetimi *
 • Maliye *
 • Sağlık Yönetimi *
 • Uluslararası İlişkiler *
 • Bankacılık ve Finans *
 • İnsan Kaynakları Yönetimi ***
 • Sosyal Hizmet ***
 • Turizm İşletmeciliği *

10) Mühendislik Fakültesi

 • Bilgisayar Mühendisliği *(Uzaktan Eğitim)
 • Çevre Mühendisliği *
 • Elektronik ve Hab. Müh. *
 • Endüstri Mühendisliği *
 • Gıda Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği *
 • Jeofizik Mühendisliği *
 • Jeoloji Mühendisliği *
 • Maden Mühendisliği *
 • Makine Mühendisliği *
 • Kimya Mühendisliği
 • Tekstil Mühendisliği *
 • Otomotiv Mühendisliği

12) Orman Fakültesi

 • Orman Endüstrisi Müh. *
 • Orman Mühendisliği *
 • Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi***

13) Sağlık Bilimleri Fakültesi

 • Ebelik
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Hemşirelik *

14) Teknoloji Fakültesi

 • Elektrik-Elektronik Müh. *
 • Enerji Sistemleri Müh. *
 • İmalat Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği *
 • İnşaat Mühendisliği *

15) Tıp Fakültesi

 • Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
 • Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
 • Temel Tıp Bilimleri Bölümü

16) Eczacılık Fakültesi

17) Ziraat Fakültesi

 • Bahçe Bitkileri
 • Bitki Koruma
 • Tarla Bitkileri
 • Tarım Ekonomisi
 • Tarım Makinaları ve Teknolojileri
 • Tarımsal Biyoteknoloji
 • Tarımsal Yapılar ve Sulama
 • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
 • Zootekni (Uzaktan Eğitim)
 • Ziraat Mühendisliği

18) Mimarlık Fakültesi

 • Mimarlık Bölümü
 • Şehir ve Bölge Planlama
 • Peyzaj Mimarlığı

19) Spor Bilimleri Fakültesi

 • Spor Bilimleri Bölümü *

01) Eğirdir Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu

 • Konaklama İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Yiyecek İçecek İşletmeciliği
 • Konaklama İşletmeciliği (Uzaktan Eğitim)

02) Yabancı Diller Yüksekokulu

03) Yalvaç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

 • Bankacılık ve Sigortacılık
 • Turizm İşletmeciliği
 • Uluslararası Tic. ve İşlet.
 • Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Muhasebe ve Finans Yön.*

04) Devlet Konservatuvarı

Akademik Birimler alfabetik sıra ile gösterilmiştir.

* Bu bölümlerde ikinci öğretim de bulunmaktadır.

** ÖSYM + özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınmaktadır.

*** Henüz öğrenci alınmamaktadır.

Meslek Yüksekokulları

1) Adalet MYO

 • Adalet *

2) Aksu M. Süreyya Demiraslan

 • Çevre Koruma ve Kontrol *
 • Organik Tarım
 • Su ürünleri *
 • Bankacılık ve Sigortacılık *
 • İnsan Kaynakları Yönetimi *
 • Yerel Yönetimler *

3) Atabey MYO

 • Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü
 • Bilgisayar Programcılığı *
 • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı *
 • Fidan Yetiştiriciliği
 • Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
 • Ormancılık ve Orman Ürünleri *
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

4) Eğirdir MYO

 • Aşçılık *
 • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı *
 • İnsan Kaynakları Yönetimi *
 • Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
 • Peyzaj ve Süs Bitkileri
 • Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi *
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği *
 • Su Ürünleri *
 • Şarap Üretim Teknolojisi

5) Eğirdir Sağlık Hizmetleri MYO

 • Sosyal Hizmetler Programı
 • Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Programı *
 • İlk ve Acil Yardım Programı
 • Yaşlı Bakım
 • Çocuk Gelişimi
 • Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

6) Gelendost MYO

 • Gıda Teknolojisi (*)
 • İnsan Kaynakları Yönetimi (*)
 • Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (*)
 • Yönetim ve Organizasyon (*)
 • Finans, Bankacılık ve Sigortacılık (*)

7) Gönen MYO

 • Yerel Yönetimler (*)
 • Geleneksel El Sanatları
 • Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
 • Mimari Dekoratif Sanatlar
 • Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı(*)
 • Çağrı Merkezi Hizmetleri
 • Dış Ticaret
 • İşletme Yönetimi
 • Moda Tasarımı
 • Bankacılık ve Sigortacılık

8) Isparta MYO

 • Dış Ticaret (*)
 • Muhasebe ve Vergi Uyg.(*)
 • Pazarlama (*)
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım (*)
 • Grafik Tasarım
 • Bankacılık ve Sigortacılık (*)
 • İşletme Yönetimi (*)
 • Sağlık Kurumları İşletmeciliği (*)
 • İnsan Kaynakları Yönetimi (*)
 • Lojistik (*)
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği (*)
 • Aşçılık (*)

9) Isparta Sağlık Hizmetleri MYO

 • Anestezi
 • Çocuk Gelişimi *
 • Diş Protez Teknolojisi
 • Fizyoterapi *
 • İlk ve Acil Yardım *
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri *
 • Tıbbi Labaratuvar Teknikleri *
 • Yaşlı Bakımı *

10) Isparta Teknik Bilimler MYO

 • Bilgisayar Programcılığı *
 • Geleneksel El Sanatları
 • Elektrik *
 • Elektrik Teknolojisi *
 • Mekatronik *
 • Biyomedikal Cihaz Teknolojisleri *
 • Radyo ve Televizyon Programcılığı *
 • Fotoğrafçılık ve Kameramanlık *
 • Harita ve Kadastro *
 • İnşaat Teknolojisi *
 • Yapı Denetimi *
 • Makine *
 • Kaynak Teknolojisi
 • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği *
 • Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri *
 • Tekstil Teknolojisi
 • Optisyenlik

11) Keçiborlu MYO

 • Finans, Bankacılık ve Sigortacılık
 • Yönetim ve Organizasyon
 • Bilgisayar Teknolojileri
 • Makine ve Metal Teknolojileri
 • Elektronik ve Otamasyon
 • Motorlu Araçlar ve Ulaşım Teknolojisi
 • Elektrik ve Enerji

12) Senirkent MYO

 • Bilgisayar Teknolojisi
 • İnşaat Teknolojisi
 • Makine, Resim ve Konstrüksiyon
 • Makine
 • Elektrik
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Optisyenlik
 • Dış Ticaret
 • İşletme
 • Lojistlik (*)
 • Sağlık Kurumları İşletmeciliği (*)
 • İklimlendirme ve Soğutma
 • Beton Teknolojisi

13) Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz MYO

 • Finans, Bankacılık ve Sigortacılık
 • Mülkiyet Koruma ve Güvenlik
 • Malzeme ve Malzeme İşl. Tek.
 • Ormancılık
 • Yönetim ve Organizasyon

14) Şarkikaraağaç MYO

 • Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı (*)
 • Gıda Teknolojisi (*)
 • İşletme Yönetimi (*)
 • Laborant ve Veteriner Sağlık (*)
 • Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (*)

15) Şarkikaraağaç Turizm MYO

 • Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri

16) Uluborlu Selahattin Karasoy MYO

 • Bilgisayar Teknolojileri
 • Elektronik ve Otamasyon
 • Elektrik ve Enerji
 • Mimarlık ve Şehir Planlama
 • Toptan ve Perakende Satış
 • Tasarım
 • Pazarlama ve Reklamcılık

17) Uzaktan Eğitim MYO

 • Bilgisayar Kullanımı Bölümü
 • Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
 • Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü
 • Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü

18) Yalvaç MYO

 • Bankacılık ve Sigortacılık (*)
 • Aşçılık (*)
 • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (*)
 • Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
 • Pazarlama
 • Turizm Rehberliği
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği (*)
 • Muhasebe ve Vergi Uygulamalar (*)
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım (*)

19) Yalvaç Teknik Bilimler MYO

 • Bilgisayar Teknolojileri Bölümü (*)
 • Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü
 • Elektrik ve Enerji Bölümü
 • Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü
 • Elektronik ve Otomasyon Bölümü
 • Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü
 • İnşaat Bölümü

20) Yenişarbademli MYO

 • Ormancılık ve Orman ürünleri (*)
 • Avcılık ve Yaban Hayatı (*)

(*) Bu bölümlerin ikinci öğretim programı da bulunmaktadır.

*** Henüz öğrenci alınmamaktadır

Sunduğumuz Fırsatlar

Kısmi Zamanlı (Part-Time) çalışma

Üniversitemizde öğrenciler ders dışı zamanlarında, ilgi ve yeteneklerine göre, Üniversitenin çeşitli üretim ve hizmet birimlerinde ücretli olarak çalışabilmektedirler. SDÜ, her yıl 500’i aşkın öğrencisine part-time çalışma imkânı sunmaktadır. Part-time çalışmanın yoğun olarak yaşandığı birimlerimiz Kütüphane, Bilgi İşlem, Kültür Merkezi, Spor Tesisleri, Kurumsal İletişim Merkezi, Araştırma Merkezleri, Laboratuvar ve Atölyeler ile Mediko-Sosyal ve Beslenme birimleridir.

Burslar

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından üniversitemize ayrılan kontenjanlara göre öğrencilerimize, nakit olarak öğretim yılı boyunca burs verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz kamu ve özel sektör kuruluşları ile birçok dernek, vakıf ve şirketler tarafından karşılıklı veya karşılıksız olarak verilen burs veya kredi imkânlarından da yararlanabilmektedirler.

Akademik Eğitim Öğretim İmkanları

Çift Anadal

Çift anadal programının amacı, anadal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamaktır.

Öğrencilerimiz, ilan edilen çift anadal programına, anadal lisans programının en erken 3. ve en geç 5. yarıyıl başında başvurulabilir.

Yandal

Yandal programı, anadal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlayan bir öğretim programıdır. Üniversitemizde ilan edilen yandal programına, anadal lisans programının en erken 3. ve en geç 6. yarıyıl başında başvurulabilir.

Öğrenci Projeleri

TÜBİTAK tarafından desteklenen “Üniversite Öğrencileri Yurt İçi /Yurt Dışı Destekleme Programı” na son yıllarda Türkiye çapındaki tüm üniversiteler içinde kabul edilen öğrenci projeleri kapsamında SDÜ açık ara öndedir. Böylelikle öğrencilerimizin projecilik yanı geliştirilmekte ve hem lisans hem de lisansüstü öğrencilerimize bu projeler kanalıyla maddi destekler sağlanmaktadır. Öğrenciler öğrenerek, üreterek para kazanmanın ve akademik hayat içinde yer almanın tadını çıkarmaktadır.

Erasmus ve Farabi Programları

Eğer siz de kabına sığamayan, farklı şehirleri, ülkeleri, üniversiteleri görmek isteyen, üniversite eğitimi sürecinde aktif olmayı hedefleyen, öğrenci olmanın yaşamınıza katacağı getirilerden en iyi şekilde yararlanmak isteyen bir öğrenciyseniz SDÜ doğru bir tercihtir. SDÜ’nün, yurt dışındaki ve yurt içindeki çok sayıda üniversiteyle yaptığı anlaşmalar sayesinde bu üniversitelerde misafir öğrenci olarak birkaç sömestr boyunca bulunabilirsiniz. Yapılan anlaşmalara bağlı olarak İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Hollanda, Avusturya, Polonya, Finlandiya, Belçika, Estonya, Litvanya’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki daha bir çok saygın üniversitede bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilirsiniz. Başvurularınız için bölümünüzün Erasmus Koordinatörüne ve SDÜ Dış İlişkiler Koordinatörlüğüne uğrayabilir; ayrıca SDÜ web sayfası üzerinden Dış İlişkiler Koordinatörlüğü sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SDÜ’lüler için bir başka fırsat ise yurt içindeki üniversitelerde bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilecek olmalarıdır. Türkiye’deki büyük kentlerde bulunan üniversitelerde Farabi Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde bulunabilir, öğrencilik hayatınıza artı değerler katabilirsiniz. SDÜ, Farabi Programının işletimi ve öğretim elemanı- öğrenci hareketliliğinde Türkiye’de ön sıralarda yer almış etkin bir üniversite olmanın fırsatlarını öğrencilerine fazlasıyla sunmaktadır. Başvurular için Bölümünüze ve SDÜ’ nün Farabi Koordinatörlüklerine başvurabilirsiniz. Ayrıca SDÜ web sayfası üzerinden Farabi Koordinatörlüğü sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Merkezi (Kütüphane)

Anadolu’nun en büyük kütüphanelerinden biri olan SDÜ Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi, teknolojik gelişmeleri de takip ederek, SDÜ öğrencileri ve kullanıcılarına daha nitelikli hizmet verme yönünde çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’deki 7/24 açık olan nadir üniversite kütüphanelerinden biridir.

4 katlı, 8000 metrekare alana kurulu ve 950 kişilik oturma olanağı bulunan SDÜ Bilgi Merkezi, 150 bin basılı kitap, 165 bin elektronik kitap, 971 farklı süreli yayın, 37 bin 046 elektronik dergi, 10046 CD-DVD ve bilimsel araştırmalar için temel oluşturan 53 online veri tabanından (makale, kitap, tez tarama motorlarından) oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir.

Bilgi Merkezinde bulunan bütün yayınları SDÜ web sayfası üzerinden online olarak tarayabilir, SDÜ’nün abone olduğu online veri tabanları ile de internet üzerinden yurt içinde ve yurt dışında yayımlanan sınırsız sayıda bilimsel yayına ulaşabilirsiniz. Bunun için Bilgi Merkezi’nde yer alan internet tarama terminalleri öğrencilerimizin kullanımına sürekli açık tutulmaktadır. Ayrıca, bütün yayınlar OPAC(Online Public Access Cataloc) üzerinden taranabilmektedir.

Bilgi Merkezindeki kitap ve süreli yayınlar koleksiyonlarından her zaman yararlanabilir ve istediğiniz yayınları ödünç alabilir, ulaşmak istediğiniz her türlü bilimsel yayını, yurt içindeki ve yurt dışındaki pek çok kütüphaneden getirtebilir, multimedya olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bilgi Merkezi’nde abone olunan tüm günlük gazeteleri okuyabilir, çalışma alanlarından faydalanabilir ve günün istediğiniz saatinde dünyanın bilgisine SDÜ Bilgi Merkezi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Dünya çapında bir üniversite olmayı hedefleyen SDÜ’nün farkını hissetmeniz için sizleri Bilgi Merkezimize üye olmaya ve SDÜ web sayfası üzerinden Kütüphane sayfasına bekliyoruz.

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgi Merkezi LIBER (The Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche / Association of European Research Libraries) Architecture Group (LAG) tarafından hazırlanan Building on Experience: Learning from the Past to Plan for the Future adlı yayında yer alan Avrupa’da son yıllarda yapılan 29 kütüphane binası içine girmiş bir üniversite kütüphanesidir.

Mediko-Sosyal

Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerimize Sağlık Şube Müdürlüğüne bağlı Mediko-Sosyal Merkezi’nde sağlık hizmetleri verilmektedir.

Burada yapılan ilk muayeneden sonra gerekli görülmesi halinde hasta, ileri tetkik ve tedaviler için üniversitemiz Tıp Fakültesi veya Diş Hekimliği Fakültesine sevk edilmektedir. Merkez kampus dışındaki birimlerimizde eğitim gören öğrencilerimiz bulundukları yerin Sağlık Ocakları ve Devlet Hastanelerinden faydalanabilmektedirler.

Yükseköğretim Kurulu tarafından ayrılan kontenjanlar dahilinde yükseköğrenim gören burslu yabancı uyruklu öğrencilerimize Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrenci Sağlık Karnesi düzenlenmekte ayrıca muayene ve tedavi giderleri Üniversitemiz bütçesinden karşılanmaktadır. Burslu Yabancı Uyruklu Öğrencilerimiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına şahsen başvuru yaparak SDÜ Öğrenci Sağlık Karnelerini çıkarabilmektedirler. Diğer öğrencilerimiz 01/01/2012 tarihi itibariyle 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına alınmışlardır. Muayene ve tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır.

Beslenme

Üniversitemize bağlı sekiz ayrı birimde (Batı yerleşkesi yemekhanesi, Doğu yerleşkesi yemekhanesi, Sağlık Hizmetleri MYO, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Çiftçi Eğitim Merkezi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Yemek Salonu) bulunan mutfaklarda yaklaşık 4 bin öğrenci ve personele öğle ve akşam yemeği verilmektedir. Yemekler diyet uzmanları kontrolünde, günlük alınması gereken kalori hesaplanarak hazırlanmaktadır. Merkez mutfakta sunulan yemeklerin protein ve kalori değerleri internetteki web sitesinde yayımlanmaktadır

Beslenme Yardımları

Üniversitemiz maddi imkânları elverişli olmayan öğrencilerine ücretsiz öğle yemeği şeklinde beslenme yardımları yapmaktadır. Fakülte ve yüksekokullara her yıl ayrılan kontenjanlar çerçevesinde öğrencinin ihtiyaç derecesi öğrenilerek beslenme yardımı alacak öğrenciler belirlenmektedir.

Sporif Faaliyetler

SDÜ, öğrencilerin sportif yaşantılarının gelişimine önem vermektedir. Kampüs içindeki spor ve eğlence merkezleri üniversite hayatına farklı bir boyut katmaktadır. Spor merkezlerinde çim saha futbol, basketbol, voleybol, hentbol, halı saha futbol, tenis, atletizm, at biniciği, fitness, step, aerobik, bisiklet, tırmanma ve masa tenisi gibi pek çok sportif faaliyetleri yapabilirsiniz. Üniversite dışında yakın merkezlerde dağcılık, dalgıçlık, yamaç paraşütü, orienteering, kros gibi alanlarda spor olanakları bulunmaktadır. Doğu yerleşkede Atatürk Spor Salonu ve olimpik yüzme havuzu, kapasiteleri ve donanımları itibariyle bölgenin ve Türkiye’nin en iyi spor merkezleri arasında sayılmaktadır. Isparta yöresi, ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir. Bu konuda Davraz Kayak Merkezi’nde sportif aktiviteleri düzenlenmektedir.

Üniversitemiz Spor Bilimleri alanındaki altyapı ve imkanları nedeniyle Isparta, ulusal ve uluslararası sporcuların tercih ettiği yerlerden biri haline gelmiştir. Önemli futbol kulüpleri ve sporcular yaz kamplarını Davraz’da geçirmekte, önemli müsabakalar, voleybol, hentbol gibi ulusal karşılaşmalardan bazıları SDÜ Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilmektedir.

Öğrenci Kulüpleri

Süleyman Demirel Üniversitesi 2015–2016 Eğitim-Öğretim yılı itibarı ile 100’ü aşkın öğrenci kulübü ile Türkiye’nin kulüpler açısından en zengin üniversitesidir. SDÜ’de her gün bir yenisi açılan öğrenci kulüpleri Üniversitemizdeki sosyal hayatın zenginliğinin de bir göstergesidir.

Bu kulüpler, öğrencilerimize üniversite eğitimleri boyunca geniş bir hobi yelpazesi sunmaktadır.

Bilim, kültür ve sanatın hemen her dalında bir öğrenci kulübüne sahip olan Süleyman Demirel Üniversitesinde, zamanınızı dolu dolu geçirerek bir şeyler üretmek, yeni beceriler kazanmak ve insan ilişkilerinizi geliştirmek mümkün.

• Kültür ve Kitap Topluluğu

• Halk Oyunları Topluluğu

• Teknoloji Topluluğu

• Su Sporları Topluluğu

• Gıda Topluluğu

• Dans Topluluğu

• Satranç ve Zeka Oyunları Topluluğu

• Endüstri ve Kalite Topluluğu

• İktisat Birliği Topluluğu

• Münazara Topluluğu

• Dağcılık Akut Topluluğu

• Atatürkçü Düşünce Topluluğu

• Tiyatro Topluluğu

• Kayak ve Snowboard Topluluğu

• Havacılık Topluluğu

• Biyoloji ve Çevre Topluluğu

• Edebiyat Topluluğu

• ERASMUS Topluluğu

• Fizik Topluluğu

• Spor Topluluğu

• Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Topluluğu

• Tekstil Topluluğu

• Sosyal Sorumluluklar Birliği Topluluğu

• Türkçe Topluluğu

• Tarih Topluluğu

• Tarım Topluluğu

• Sosyolojik Düşünce ve Felsefe Topluluğu

• İletişim ve Genç Yöneticiler Topluluğu

• Müzik Topluluğu

• Motosiklet Topluluğu

• Arkeoloji Topluluğu

• Yerbilimleri Topluluğu

• Tasarım ve Yaşam Topluluğu

• Fotoğraf Topluluğu

• Milli Kültür Topluluğu

• İnşaat Topluluğu

• Rock Topluluğu

• Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Topluluğu

• İAESTE Topluluğu

• Ebru Topluluğu

• Coğrafya Topluluğu

• Proje Araştırma Geliştirme ve Uygulama Topluluğu

• Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Öğrencileri Topluluğu

• Tasarım ve Planlama Topluluğu

• Okçuluk ve Atıcılık Topluluğu

• Korumalı Futbol Topluluğu

• Yazılım Topluluğu

• Politika Tasarım Topluluğu

• Hukuk ve Adalet Topluluğu

• İlahiyat Bilgi Düşünce Topluluğu

• Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu

• Fizyoterapi ve Engelsiz Yaşam Topluluğu

• Eğirdir Sağlık Hizmetleri MYO Topluluğu

• Eğirdir MYO Topluluğu

• Doğa ve Ekolojik Gözlem Topluluğu

• Sosyal Medya Topluluğu

• Avrupa Gençlik Topluluğu

• Kimya Mühendisliği Topluluğu

• Yalvaç Büyükkutlu Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Topluluğu

• Aksu Meslek Yüksek Okulu Topluluğu

• Atabey Meslek Yüksek Okulu Topluluğu

• Yalvaç Meslek Yüksek Okulu Topluluğu

• Uluborlu Meslek Yüksek Okulu Topluluğu

• Yalvaç Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Topluluğu

• Gönen Meslek Yüksek Okulu Topluluğu

• Akademik Koordinasyon Topluluğu

• Keçiborlu Meslek Yüksekokulu Topluluğu

• Teknogirişim ve İnovasyon Topluluğu

• Stratejik Düşünce Topluluğu

• Sosyal ve Etkileşim Topluluğu

• Türk Yurdu Topluluğu

• Uluslararası Öğrenci Topluluğu

• Genç Yazarlar Topluluğu

• Eğitim Bilimleri Topluluğu

• Üniversiteli Aktif Gençlik Topluluğu

• İdealist Gençlik Topluluğu

• Küresel Vizyon Topluluğu

• Osmanlı Türkçesi Topluluğu

• Turizm Topluluğu

• Yeşilay Topluluğu

• Doğal Afet Kurtarma ve İlk Yardım Topluluğu

• Moda Topluluğu

• Yoldaki İşaretler Topluluğu

• Kalk ve Uyar Tasavvur Topluluğu

• Sağlık Topluluğu

• Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu

• Sesli Betimleme Topluluğu

• Genç Tema Topluluğu

• Yeniler Topluluğu

• TurkMSIC Topluluğu

• Enerji Verimliliği Topluluğu

• Makine ve Otomasyon Topluluğu

• Bursasporlular Topluluğu

• Hayvanları Koruma Topluluğu

• Alternatif Araç Topluluğu

• Diriliş Topluluğu

• Üniversiteli Fenerbahçeliler Topluluğu

• Masa Tenisi Topluluğu

• İnovatim Topluluğu

• Siyaset ve Yönetim Topluluğu

• Gelişim Atölyesi Topluluğu

• Sağlıklı Yaşam Topluluğu

• Süleyman SEBA ÜniBJK Topluluğu

• Kritik ve Analitik Değerlendirme Topluluğu

• Matematik Topluluğu

Yerleşkemizde Sosyal Hayat

Zengin eğitim programlarının yanı sıra, sosyal dünyası geniş bir kampus atmosferi de sunmaktadır. Yerleşke, kültür merkezleri, sanat evleri, yemek salonları, kafeteryaları, spor üniteleri, bankaları, iletişim ve ulaştırma ofisleri, yurtları, eğlence mekanları, öğrenci meydanı ve şenlikleriyle gündüz ve gece canlı bir yaşam alanıdır.

Kültür Sanat

Etkinlikler

Üniversite bünyesinde düzenlenen kariyer günlerinde, ulusal sempozyum ve konferanslarda alanlarında söz sahibi kişilerle yakından iletişime geçip onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanma, onlardan ilham alma ve fikirlerinizi onlarla paylaşma fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca SDÜ’nün ana hedefi olan uluslararası açılım sürecinde dünya üniversitelerinden yüzlerce katılımcı, yurtiçinden ve yurt dışından çok sayıda üniversite temsilcisi her yıl SDÜ’nün çeşitli törenlerine katılmakta, konuşmalar yapmakta ve öğrencilerimiz bu yolla farklı kültürleri ve eğitim modellerini tanıma fırsatına erişmektedirler.

SDÜ Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi her yıl yaklaşık çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yaparak; eğitime yeni bir ivme kazandırmaktadır. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin kampus içinde ve dışındaki kültür merkezlerinde, kongre ve sergi salonlarında ünlü tiyatro oyunlarını izleyebilir; ebru, resim ve fotoğraf sanatının inceliklerini gözlemleyebilir, kendi oyunlarınızı sahneye koyup, resim ve fotoğraflarınızı meraklılarıyla paylaşabilirsiniz. SDÜ’de alanlarında ünlü kişilerle söyleşilere katılabilir, ulusal çapta beğeni toplayan bazı radyo ve televizyon programlarına katılım imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca SDÜ’de düzenlenen Kültür Sanat Günleri ve Tiyatro Festivaline katılarak hayatın yoğun trafiğine yeni renkler katabilirsiniz.

Şenlik ve Konserler

Öğrenci Meydanı

SDÜ Doğu Yerleşkesi’nde yer alan Öğrenci Meydanı, öğrencilerin kişisel yeteneklerini sergileyebileceği, müzik, tiyatro ve resim etkinliklerini yapabileceği açık hava tiyatrosu şeklinde düzenlenmiştir. Öğrenci kulüpleri de bu alanda yerleşmiş olduğu için tanışma ve kaynaşma sağlanmakta kulüplerin takım çalışmaları daha kolay gerçekleşmektedir. Ayrıca üniversitenin organize ettiği geniş katılımlı konser ve gösteriler için de öğrenci meydanı nezih bir ortam oluşturmaktadır.

Her bahar döneminde düzenlenen bahar şenlikleri SDÜ ile bütünleşmiş ve gelenekselleşmiştir.

Öğrencilerimiz bu şenliklerde ünlü sanatçıların, müzisyenlerin konserleri ile coşmakta, resim, fotoğraf, seramik sergileri, film gösterimleri, tiyatro gösterileri, halkoyunları ve modern dans gibi aktiviteleri izleme imkanı da bulmaktadırlar. Bahar şenlikleri, öğrencilerimizin çeşitli dallarda katılacakları yarışmalarla da ayrı bir zenginlik kazanmaktadır.

Üniversitemizle ilgili detaylı bilgileri  w3.sdu.edu.tr  adresinden, kayıtlarla ilgili bilgileri ise Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın oidb.sdu.edu.tr adresinden alabilirsiniz.

Üniversitemizin Sağlık, Beslenme, Burs olanakları, Part-time çalışma, Kültürel ve Sportif Hizmetleri ile ilgili olarak Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın sksdb.sdu.edu.tr adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İletişim

ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

0246 211 1932 - 1933 - 1936 - 1064 - 1066 - 1068 - 1820

SAĞLIK KÜLTÜR SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI

0246 211 4802

FAKÜLTELER

Diş Hekimliği Fakültesi

0246 211 3334

Eğitim Fakültesi

0246 211 3871

Eğirdir Su ürünleri Fakültesi

0246 313 8661

Fen Edebiyat Fakültesi

0246 211 3801

Güzel Sanatlar Fakültesi

0246 211 3559

Hukuk Fakültesi

0246 211 3207

İktisadi ve İdari Bilimler Fak.

0246 211 3192

İletişim Fakültesi

0246 211 8341

İlahiyat Fakültesi

0246 211 0151

Mühendislik Fakültesi

0246 211 1269

Mimarlık Fakültesi

0246 211 8222

Orman Fakültesi

0246 211 3833

Sağlık Bilimleri Fakültesi

0246 211 3267

Teknoloji Fakültesi

0246 211 1447

Tıp Fakültesi

0246 211 3714

Eczacılık Fakültesi

0246 211 0179

Ziraat Fakültesi

0246 211 8500

YÜKSEKOKULLAR

Yabancı Diller

0246 211 3501

Yalvaç Uyg. Bilimler

0246 441 7016-4334

Eğirdir Turizm ve Otelcilik

0 246 313 3447

Devlet Konservatuvarı

ISPARTA’DAKİ MESLEK YüKSEKOKULLARI

Adalet MYO

0246 211 3141

Isparta MYO

0246 211 1518

Teknik Bilimler MYO

0246 211 1517

Isparta Sağlık Hizmetleri MYO

0246 218 7156

Uzaktan Eğitim MYO

0246 211 3500

İLÇELERDEKİ MESLEK YüKSEKOKULLARI

Aksu M. Süreyya Demiraslan MYO

0 246 341 2363

Atabey MYO

0246 271 3036

Eğirdir MYO

0246 311 6661

Eğirdir Sosyal Hizm. MYO

0246 311 6661

Gelendost MYO

0246 381 4280

Gönen MYO

0246 281 2300

Keçiborlu MYO

0246 541 3620

Senirkent MYO

0246 511 2739

Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz MYO

0246 351 2900

Şarkikaraağaç MYO

0246 411 4544

Şarkikaraağaç Turizm MYO

0246 411 4544

Uluborlu Selahattin Karasoy MYO.

0246 531 2621

Yalvaç MYO

0246 441 7016

Yalvaç Teknik Bilimler MYO

0246 441 4334

Yenişarbademli MYO

0246 431 4747

Atayalvaç Sağlık Hizmetleri MYO

Yukarı çık